Pētījums: Lattelecom Rīgas Maratons būtiski stimulējis valsts ekonomiku

Pētījumā, kurā analizēta Lattelecom Rīgas maratona ietekme uz Latvijas ekonomiku, secināts, ka Baltijas lielākais tautas sporta pasākums ne tikai veicinājis veselīgu dzīvesveidu, bet arī būtiski stimulējis valsts ekonomiku. Kopējā Lattelecom Rīgas maratona ekonomiskā ietekme 2017. gadā tiek lēsta 4 566 000 eiro apmērā, Rīgai piesaistīto ārvalstu līdzekļu apjoms – 2 545 000 eiro apmērā, bet valstij papildus radītie PVN ienākumi tikai no ārvalstu līdzekļiem – 390 000 eiro apmērā. Pētījumā secināts, ka Rīgas kā maratona tūrisma galamērķa ar būtisku ekonomisko ietekmi potenciālu pilnībā realizēt iespējams, iekļaujoties pasaules maratonu augstākajā līgā jeb iegūstot IAAF (Starptautiskā Vieglatlētikas Federāciju savienība) Zelta kvalifikācijas zīmi.

 

“Lattelecom Rīgas maratons jau sen vairs nav tikai skrējiens vai nozīmīgs veselīga dzīvesveida katalizators. Esam mērķtiecīgi strādājuši, lai maratons kļūtu par valsts nozīmes svētkiem ar būtisku ekonomisko pienesumu un eksporta potenciālu. Vienīgie Ziemeļeiropā esam ieguvuši prestižo IAAF Bronzas kvalifikācijas zīmi, Rīgu padarot par reģiona maraton-tūrisma galvaspilsētu ar attīstītu skriešanas kustību”, komentē Aigars Nords, Lattelecom Rīgas maratona vadītājs.

Saskaņā ar starptautisko praksi, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādāto un Nacionālajā Sporta padomē apstiprināto metodiku par pētījumiem par liela mēroga sporta pasākumu ietekmi uz Latvijas ekonomiku, maratona ekonomiskās ietekmes pētījums tika balstīts uz informāciju, kas tika iegūta  anketējot un analizējot maratona dalībniekus, līdzbraucējus un apmeklētājus pasākumā. Līdzīgi pētījumi veikti arī, piemēram, Prāgā, Čehijā, un Valensijā, Spānijā, kur notiekošie IAAF Gold jau augstākās līgas maratoni spējuši panākt būtisku maraton-tūrisma līdzekļu piesaisti valsts ekonomikām.

 

 

Ekonomiskā ietekme un piesaistītie ārvalstu līdzekļi

Būdams IAAF Bronzas maratons, Lattelecom Rīgas maratons būtiski stimulējis ekonomiku 4 566 000 eiro apmērā. Ārvalstu līdzekļu apjoms, kuru ekonomikai piesaistījuši ārvalstu maraton-tūristi, ir 2 545 000 eiro, kā arī maratons valstij papildus radījis PVN ienākumus 390 000 eiro, tikai no ārvalstu naudas līdzekļiem.

Pētījumā secināts, ka piesaistīto ārvalstu līdzekļu apjomu veido gan 3760 ārvalstu dalībnieku, gan arī 3480 līdzbraucēju – ģimenes, draugu, kolēģu, kas kopā ar skrējējiem ierodas un uzturas Latvijā, tēriņi. Skrējēji un dalībnieki Rīgā ierodas vairākas dienas pirms pasākuma, lai atpūstos no ceļa, iepazītu pilsētu un uzsūktu svētku atmosfēru, apmeklējot EXPO, Rimi Bērnu dienu, Nāciju parādi, Starptautisko draudzības skrējienu. Dalībnieki Latvijā paliek arī pēc pasākuma (it īpaši garo distanču skrējēji), valstī vidēji pavadot 3,4 dienas, par naktsmītnēm, uzturu, iepirkšanos vidēji dienā tērējot 103 eiro.

Visilgāko laiku Latvijā uzturējušies un vislielāko naudu tērējuši maraton-tūristi no Rietumeiropas valstīm, piemēram, Francijas, Vācijas un Lielbritānijas, savukārt mūsu tuvākie kaimiņi – lietuvieši un igauņi Latvijā uzturējušies nedaudz vairāk par divām dienām, tērējot salīdzinoši mazāk.

Kopējais dalībvalstu skaits 2017. gada maratonā sasniedza 70 valstis, tomēr septiņas nozīmīgākās maratona tūristu grupas sastādīja 71% no visiem dalībniekiem. Nozīmīgākās maratona tūristu grupas Rīgā ieradās no Krievijas (533 dalībnieki), Lietuvas (419 dalībnieki), Igaunijas (411 dalībnieki), Lielbritānijas (394 dalībnieki), Vācijas (372 dalībnieki), Somijas (339 dalībnieki) un Baltkrievijas (212 dalībnieki).

 

Maratona ekonomiskās ietekmes prognozes 2018.-2021. gadam

Organizatori plāno, ka jau 2018. gada Lattelecom Rīgas maratons, kas 19.-20. maijā notiks Latvijas simtgades zīmē, piesaistīs rekordaugstu ārvalstu dalībnieku skaitu. Pētījuma aplēses, savukārt, liecina, ka 2019.-2021.gadā Lattelecom Rīgas maratons varētu ģenerēt 7 545 000 eiro lielu ārvalstu līdzekļu ieplūšanu ekonomikā, radot 1 261 000 eiro lielus nodokļu ienākumus tikai no ārvalstu naudas līdzekļiem vien.

Pētījumā secināts, ka IAAF Zelta zīmes iegūšana vēl vairāk nostiprinātu Lattelecom Rīgas maratona reģionālo statusu, stimulējot ārvalstu maraton-tūristu interesi par Rīgu, kā arī skriešanas, kā populārākā tautas sporta veida, uzplaukumu valstī.

IAAF atzītie maratoni (IAAF Road Race label) pārsvarā norisinās Rietumeiropā un Centrāleiropā, bet Ziemeļeiropā (Skandināvijas un Baltijas valstīs) Lattelecom Rīgas maratons ir vienīgais maratons, kurš izcīnījis šo prestižo apbalvojumu – Krievijas, Skandināvijas un Baltijas valstu skriešanas mīļotājiem, piemēram, Rīga ir tuvākais un vienīgais galamērķis tik prestižam maratonam.

Visas tiesības aizsargātas 2023 © | lattelecomrigasmaratons.lv